Jak w amerykańskim filmie
Jak w amerykańskim filmie
Wieś nie interesuje się procesem Mieczysława Aszkiełowicza (na zdjęciu)
Fot. Piotr Płaczkowski
Mieczysław Aszkiełowicz i Adam Ołdakowski, posłowie Samoobrony z Warmii i Mazur, zgodzili się na zawieszenie swoich immunitetów, aby móc stanąć przed olsztyńskim sądem. W piątek marszałek Sejmu przesłał w tej sprawie pismo do sądu.
W tym roku Adam Ołdakowski blokował cukrownię w Kętrzynie. Był lipiec i Anglicy z British Suger, którzy zakład kupili, umyślili, by wywieźć maszyny i cukrownię zamknąć.
Ołdakowski ma w okolicy mir i praktykę z wielu blokad Samoobrony. Skrzyknął chłopów, obstawili bramy, uwięzili w środku tiry, które przyjechały po ogromne prasy. Stali przed bramami dwa tygodnie. Rozmawiali z właścicielami, słali listy do ministerstwa. Potem podpisali porozumienie, tiry z maszynami wyjechały. Cukrownię zamknięto, pracownicy poszli na kuroniówki.
Czasy się zmieniły, blokady też. Spowszedniały i złagodniały. Ucywilizowały się. I efekt dają nie ten sam. Liderzy Samoobrony nabrali spokoju i dystansu. Nie chcieli już być "ulicą", "marginesem", "naruszycielami ładu". Zapragnęli stać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta