Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Srebrny talerzyk

08 grudnia 2001 | Plus Minus | KO
źródło: Nieznane

PROZA

Srebrny talerzyk

RYS. JANUSZ KAPUSTA

KAZIMIERZ ORŁOŚ

Antosiowi, mojemu wnukowi

Kiedy wybuchło powstanie, miałem niewiele ponad osiem lat. Ale tamten czas - przed powstaniem - pamiętam chyba najlepiej z wszystkich lat długiej wojny. Upalne dnie, bezchmurne niebo, pogłos sowieckiej artylerii za Wisłą. Mieszkaliśmy u krewnych matki na Filtrowej - blisko Raszyńskiej i Dantyszka. Chodziłem z mamą do ogródka jordanowskiego przy Wawelskiej, przez skwer między Górnickiego a Łęczycką.

Z Ochotą, z placem Narutowicza i kościołem Świętego Jakuba, z ulicą Słupecką, na której rodzice mieli mieszkanie przed wojną - związane są lata mego dzieciństwa. Te lata, wojny i okupacji, pamiętam jako słoneczne: ulice Ochoty w słońcu, błękitne niebo, zieleń drzew - kasztany w ogródku jordanowskim. Łąka pod kasztanami pełna żółtych kwiatów mniszka. Bieganie boso po mokrej trawie, po deszczu. Mokry asfalt ulicy Filtrowej i mokra, szara kostka na Wawelskiej.

Zza tego pogodnego obrazu wyglądają dopiero inne, jak ciemne fotografie. Zabity mężczyzna leżący koło bramy ogródka - zastrzelony pewno przez żandarmów, po godzinie policyjnej. Nocny nalot rosyjskich samolotów i to, jak zbiegaliśmy po ciemnych schodach z zamalowanymi granatową farbą oknami. Błyski za oknami i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2490

Spis treści
Zamów abonament