Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczciwość w dialogu

08 grudnia 2001 | Plus Minus | SO
źródło: Nieznane

POLEMIKI

Dwugłos wierzącego i niewierzącego

RYS. JACEK BIEŃKOWSKI

W "Plusie Minusie" nr 47/2001 wydrukowaliśmy tekst o. Jacka Salija OP zatytułowany "Tożsamość uczestników dialogu" o dialogu wierzących z niewierzącymi. Poniżej zamieszczamy polemikę z tezami tego artykułu. Jest to dwugłos wierzącego - jezuity o. Stanisława Obirka i niewierzącego - Jana Woleńskiego , profesora filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest on uzasadniony wieloletnią już znajomością opartą na wspólnych poszukiwaniach możliwości spotkania wiary i niewiary w dzisiejszej Polsce. Jej wyrazem była zainicjowana w 25 numerze (2000) kwartalnika "Życie Duchowe" dyskusja na temat "W co wierzy ten, kto nie wierzy?". Jej książkowe wydanie pt. "Co nas łączy?" Wydawnictwo WAM przewiduje w styczniu 2002 r. (red.)

Uczciwość w dialogu

Tekst o. Jacka Salija OP "Tożsamość uczestników dialogu" wzbudził we mnie mieszane uczucia. Podziwiam autora za klarowność wywodu i odwagę w stawianiu wielu pytań, wszak, w miarę postępującej lektury, narastał we mnie niepokój, że jest to tekst, który tak naprawdę sprawie dialogu zgoła nie służy.

Chciałbym podzielić się swoimi wątpliwościami, które wyrosły z moich osobistych doświadczeń dialogu z niewierzącymi. Otóż w moim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2490

Spis treści
Zamów abonament