Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmietnik na Pacyfiku

13 maja 2002 | Nauka i Technika | KK

Śmietnik na Pacyfiku

Archipelag Wysp Salomona na Oceanie Spokojnym przyrównywany do melanezyjskiego raju zmienia się w śmietnisko. Po trzech latach walk etnicznych, gdy powrócił tam spokój, miejsce to upatrzyły sobie firmy i koncerny przemysłowe z krajów azjatyckich.

Na przykład przedsiębiorcy tajwańscy chcą tam składować odpady toksyczne i radioaktywne; natomiast przedsiębiorcy chińscy, japońscy i melanezyjscy wycinają tamtejsze lasy.

Wyspy Salomona (stolica Honiara) są zbyt słabym, wręcz marionetkowym państewkiem, by móc stawić czoło współczesnym przemysłowym potężnym przedsiębiorstwom. Ministerstwo rolnictwa oficjalnie zezwoliło kompanii tajwańskiej Primeval Forest na przywiezienie trzech milionów ton odpadów pochodzących z przemysłu tekstylnego na wysepki Makira i San Cristobal. Odpady zawierają między innymi ołów, rtęć i arszenik. Zostaną umieszczone w podmokłej strefie, w której 23 000 ludzi utrzymuje się z rybołówstwa i gospodarki leśnej. Tak duża ilość odpadów zakłóci oczywiście tamtejszy ekosystem. W zamian Wyspy Salomona otrzymają dwieście milionów dolarów.

k.k.

Brak okładki

Wydanie: 2617

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament