Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 03.10.2002

03 października 2002 | Prawo | AG

Rzeczpospolita Czytelników

Nowe prawo dewizowe

Obowiązujące od 1 października nowe prawo dewizowe budzi bardzo duże zainteresowanie czytelników, przede wszystkim zasady zakładania zagranicznych kont, sposoby wywozu gotówki, zaciąganie pożyczek, odbieranie i uiszczanie zapłaty w kraju w walucie obcej. Te i inne kwestie wyjaśnia mec. JAROSŁAW BIEROŃSKI z kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

W jakiej formie można wywozić za granicę tzw. wartości dewizowe? Czy chodzi tu tylko o walutę zagraniczną i złotówki, czy także np. o czeki?

Wartości dewizowe to zagraniczne banknoty i monety, wystawione w walucie obcej papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego (np. czeki bankierskie, czeki podróżne), sztaby złota i platyny, złote lub platynowe monety bite po 1850 r., złoto i platyna w stanie nieprzerobionym, półfabrykaty ze złota lub platyny, z wyjątkiem półfabrykatów stosowanych w technice stomatologicznej, oraz przedmioty zazwyczaj nie wytwarzane z tych kruszców (np. guziki ze złota). Prawo dewizowe nie określa formy, w jakiej mogą być one wywożone za granicę. Stanowi jedynie, że bez zezwolenia nie można wywieźć złota i platyny (zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy zakaz ten nie dotyczy przedsiębiorstw jubilerskich)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2739

Spis treści
Zamów abonament