Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raport z rozstrzelanego świata

19 października 2002 | Plus Minus | GG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PONARY

Raport z rozstrzelanego świata

W latach 90. w Ponarach stanęły pomniki upamiętniające zamordowanych tam Żydów i Polaków. Według niektórych szacunków liczba ofiar szaulisów mogła sięgnąć nawet 100 tysięcy ludzi.

Fot. (C) PAP, ŻIH/REPR. PIOTR KOWALCZYK

Tak zachowują się rozbitkowie. Wkładają wiadomości do butelki i wyrzucają w nieznane, mając nadzieję, że gdzieś tam kiedyś ich sygnał zostanie przez kogoś odebrany.

Tak samo robił Kazimierz Sakowicz. Na skrawkach papieru, kartkach z kalendarza, marginesach gazet opisywał swoje świadectwo, następnie chował zapiski do butelek po lemoniadzie i zakopywał w swoim ogrodzie. Zachowywał się jak rozbitek, bo też jego dotychczasowy świat został roztrzaskany.

Świadek mimo woli

Katastrofa nastąpiła 1 września 1939 roku. Potem był 17 września. Do Wilna wkroczyła Armia Czerwona. Po sześciu tygodniach miasto przeszło w ręce Litwinów. Dziewięć miesięcy później Stalin dokonał aneksji Litwy. Po roku na Związek Sowiecki uderzyła Trzecia Rzesza. Wilno znalazło się pod okupacją hitlerowską. Rządy niemieckie cieszyły się poparciem części litewskich sił politycznych. Już w lipcu 1941 roku naziści rozpoczęli eksterminację miejscowej ludności. Jako miejsce kaźni wybrali podwileńską miejscowość Ponary....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2753

Spis treści
Zamów abonament