Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wątpliwości interpretacyjne

05 lutego 2003 | Prawo | MK

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o rozwiązywaniu układów zbiorowych pracy

Wątpliwości interpretacyjne

MICHAŁ KUBICZ

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2002 r. może zasadniczo zmienić zasady wypowiadania układów zbiorowych pracy.

Trybunał stwierdził, że przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.) regulujące zasady wypowiadania układów zbiorowych pracy (dalej: układ), naruszają konstytucyjną zasadę wolności rokowań i jako takie są sprzeczne z konstytucją, nie mogą więc obowiązywać.

Orzeczenie to powinno pobudzić ustawodawcę do refleksji nad zbiorowym prawem pracy, które nie doczekało się żadnych głębszych zmian, w przeciwieństwie do przepisów regulujących indywidualne stosunki pracy.

Istota sporu

Istota sporu między pracodawcami a organizacjami związkowymi sprowadzała się do uznania znaczenia zgody (lub jej braku) związków zawodowych na rozwiązanie lub zmianę układu.

Zgodnie z art. 241 7 § 3 znowelizowanego 29 września 1994 r. k.p. (Dz. U. nr 113, poz. 547) układ mógł być wypowiedziany przez każdą ze stron z zastrzeżeniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (o ile strony w samym układzie nie postanowiły inaczej). Równocześnie znowelizowany § 4 tego artykułu stanowił: "W razie rozwiązania lub wypowiedzenia układu, do czasu zawarcia nowego układu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2841

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament