Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapis drgnień serca

10 lutego 1995 | Kultura | KM

W rok po śmierci Kazimierza Romualda Dąbrowskiego -- Naldka

Zapis drgnień serca

Rok temu, 10 lutego zginął tragicznie w Hamburgu Kazimierz Romuald Dąbrowski-Naldek, malarz i założyciel grupy "Niezależni '69", artysta związany emocjonalnie z "Solidarnością", utrwalający na płótnie najważniejsze momenty powojennych dziejów Polski. Miał 53 lata, poniósł śmierć przechodząc przez ulicę. Do Hamburga przyjechał, by zorganizować wystawę współczesnego malarstwa polskiego na Zachodzie.

W 1975 r. opublikował artykuł "Zamiast Manifestu". Pozostał wierny głoszonym w nim tezom, podtrzymywał wydane wtedy sądy, akcentował wartości, których respektowania domagał się od sztuki.

"Obraz -- pisał -- powinien być sejsmograficznym zapisem drgnień serca. Między naturą, analizującym okiem malarza, mózgiem (mądrość) , sercem (duch) a ręką wyćwiczoną doświadczeniem -- bezbłędnie przekazującą zapis na płótnie -- powinno być miejsce na misterium tworzenia, którym obdarzony jest tylko człowiek". Formułując manifest, bo nim był w istocie ten artykuł, miał 34 lata. Zaczynał od malowania praskich peryferii, uliczek Targówka, gdzie wtedy mieszkał. Pierwsze wystawy organizował w latach 60. , także i takie, które władze stolicy już wówczas uznawały za nielegalne, uniemożliwiając Naldkowi i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 401

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament