Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Największy wzrost w Pradze; PDA parzą zarząd w ręce

09 czerwca 2003 | Ekonomia | TŚ

Giełdy Europa Środkowa i Wschodnia

Największy wzrost w Pradze

  • Obok parkietu: PDA parzą zarząd w ręce
Głównym wydarzeniem minionego tygodnia na rynkach środkowoeuropejskich była dewaluacja węgierskiego forinta. Największy procentowy wzrost indeksu zanotowała giełda praska. Czesi będą głosować w referendum unijnym pod koniec tygodnia.

Budapeszt.

Dewaluacja forinta i zapowiedź zmniejszenia wydatków tegorocznego węgierskiego budżetu o 76 mld HUF - to najważniejsze dla budapeszteńskiego rynku akcji wydarzenia minionego tygodnia. Informacja o utrzymaniu przez Standard & Poor's ratingu Węgier nie wywołała wrażenia na inwestorach.

Indeks BUX trzeci tydzień walczył z oporem na poziomie 8400 pkt. Bariery tej nie udało się przełamać. W piątek - w przeciwieństwie do większości rynków - giełda w Budapeszcie traciła. Wartość BUX na zamknięciu sesji wyniosła 8291,93 pkt, co oznacza spadek o 0,53 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

W ocenie analityków banku HSBC, dewaluacja forinta poprawia obraz węgierskiego rynku w oczach zachodnich inwestorów. Nie dość, że ceny akcji dużych spółek liczone w HUF mają większy potencjał wzrostu niż np. w Polsce, to dzięki osłabieniu HUF stały się o 2,5 proc. tańsze.

Pierwsza, środowa reakcja rynku na informacje o dewaluacji była ostrożna. W górę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2944

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament