Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W święta i w ruchu ciągłym; Czasem bez zezwolenia

10 czerwca 2003 | Dobra firma | NG ZJ

DOBRA FIRMA, SŁUCHAM...

  • Harmonogram pracy - W święta i w ruchu ciągłym
  • Jak postępować z odpadami - Czasem bez zezwolenia

Harmonogram pracy

W święta i w ruchu ciągłym

Na pytania czytelników odpowiadał adwokat Bartłomiej Raczkowski PARTNER KANCELARII PRAWNEJ SOŁTYSIŃSKI, KAWECKI, SZLĘZAK

KODEKS PRACY

Proszę o podanie przykładu, jak rozliczać pracowników w systemie trzyzmianowym (12 godzin na 24 godziny), aby nie przekroczyli wymiaru 40 godzin pracy w tygodniu. W jaki dzień pracownicy powinni rozpoczynać i kończyć urlop wypoczynkowy?

  • Czytelnikowi chodzi zapewne o system dwuzmianowy, czterobrygadowy, tzn. taki, w którym każdej doby na dwóch zmianach pracują dwie z trzech brygad, a trzecia odpoczywa. Taki system nie jest typowym przykładem pracy w ruchu ciągłym (art. 132 § 2 kodeksu pracy - k.p.) gdyż system czasu pracy w ruchu ciągłym nie dopuszcza pracy 12-godzinnej częściej niż jednego dnia w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego. Tymczasem przykład czytelnika zakłada stałą pracę 12-godzinną. System w podanym przykładzie zaliczam więc nie do ruchu ciągłego, lecz do systemu pracy w równoważnych normach czasu pracy, o którym mowa w art. 1294 k.p. Zgodnie z nim należy rozliczać czas pracy w tym przykładzie.
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2945

Spis treści
Zamów abonament