Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby brać, trzeba się przygotować

16 czerwca 2003 | Nasza Europa | JJ

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE Przystąpienie do Unii oznacza dla nich wiele nowego - zarówno w sensie możliwości, jak i problemów do rozwiązania

Żeby brać, trzeba się przygotować

JAKUB JASIŃSKI

Wejście do Unii daje nam dostęp do różnego rodzaju grantów, ale również wymaga od nas solidnego przygotowania - mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

W Polsce zarejestrowanych jest 36,5 tys. stowarzyszeń i ponad 5 tys. fundacji. W ciągu ostatnich trzech lat ich liczba zwiększyła się o 30 proc. Po przystąpieniu do Wspólnoty organizacje pozarządowe z naszego kraju będą mogły korzystać ze środków programów wspólnotowych oraz z Funduszy Strukturalnych, Funduszu Spójności i Inicjatyw Wspólnotowych.

Wyzwanie dla sektora

Część funduszy przedakcesyjnych oraz programów, z których korzystać będziemy już po wstąpieniu do UE, niesie bardzo poważne wyzwania dla potencjalnych pozarządowych beneficjentów.

- Po raz pierwszy na większą skalę polskie organizacje pozarządowe (non-governmental organization - NGO) mają do czynienia z procedurą przetargową. Ponadto, kontrakty w ramach pojedynczego przetargu dotyczą projektów wysokobudżetowych, długofalowych, często obejmujących swym zasięgiem cały region - wyjaśnia Renata Koźlicka z Biura...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2950

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament