Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni prawdziwy komunista

13 września 2003 | Plus Minus | PG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PORTRETY

KAZIMIERZ MIJAL

Ostatni prawdziwy komunista

(c) WOJCIECH DRUSZCZ / AGENCJA GAZETA

PIOTR GONTARCZYK

Rewolucyjna klasa robotnicza przegrała bitwę. Nie mogło być inaczej, skoro partią kierowała rewizjonistyczna Targowica, która nakazała "wyprowadzić sztandar PZPR". Ale przegrana bitwa nie oznacza końca wojny - twierdzi Kazimierz Mijal, jeden z najbliższych współpracowników Bolesława Bieruta, a w latach 60. szef nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. - Chwilowa restytucja kapitalizmu w Polsce nie zmieni ogólnego rozwoju praw dziejowych. Rewolucja proletariacka jest bliska.

"Urodziłem się 15 września 1910 roku we wsi Wilków gmina Lipie, powiatu grójeckiego jako syn Karola i Janiny z Wojdalskich" - tak rozpoczął Kazimierz Mijal życiorys złożony w Komitecie Centralnym Polskiej Partii Robotniczej w 1946 roku. Wynika z niego, że przyszły minister, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR był osiemnastym dzieckiem ubogich rodziców, z których tylko matka nauczyła się liter z książeczki do nabożeństwa. Ojciec nie umiał pisać w ogóle.

Ale dalsze losy Mijala przeczą tezom komunistycznej propagandy, jakoby w II Rzeczypospolitej ludzie z nizin społecznych nie mieli szans na zdobycie wykształcenia i zrobienie kariery. Dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3025

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament