Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podsumowanie przed rozpoczęciem

01 października 2003 | Prawo | MT
źródło: Nieznane

Od 1 października nowe prawo upadłościowe i naprawcze

Podsumowanie przed rozpoczęciem

RYS. JACEK FRANKOWSKI

  • Poprzednie teksty z tego cyklu
  • Prawo upadłościowe i naprawcze

MICHAŁ TOMCZAK

Prawo upadłościowe nie jest używane stale i przez wszystkich uczestników życia gospodarczego, jak np. kodeks cywilny czy kodeks spółek handlowych. Ale dla tych, których okoliczności zmuszą do korzystania z niego, może stać się najważniejszą regulacją w ich zawodowym życiu.

Z tej przyczyny w systemach prawnych krajów dojrzałych gospodarczo prawo upadłościowe znajduje się w centrum uwagi prawników i specjalistów zajmujących się prawem gospodarczym. Inaczej też podchodzi się tam do zjawiska upadłości. Dla niewypłacalnego przedsiębiorcy upadłość to przykry problem. Ale dla całej gospodarki jest ona procesem naturalnym i koniecznym, oczywistą konsekwencją wolnego rynku. W tym ostatnim ujęciu to nie sama upadłość stanowi problem, ale jej przypadkowy, niewydolny i często pozorowany przebieg.

W Polsce upadłość kojarzy się zwykle z ucieczką dłużnika przed zobowiązaniami, często zaciąganymi świadomie i bezkarnie. Jest postrzegana jako długotrwałe nieskuteczne postępowanie, na którym zarabia właściwie tylko syndyk.

Wejście w życie nowego prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3040

Spis treści
Zamów abonament