Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

02 czerwca 1993 | Ekonomia | AK

Informacje

8 RYNKI-PRZEDS

Co przeszkadza likwidatorom

" Przyszłość" szuka

Najbardziej popularną formą prywatyzacji jest likwidacja na podstawie art. 19 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych -- na to wskazuje statystyka wydanych decyzji prywatyzacyjnych. Do 28 maja br. Ministerstwo Przekształceń Własnościowych nie wniosło sprzeciwu do 932 wniosków, z którymi wystąpiły organy założycielskie.

Mimo że najbardziej popularna, metoda ta nie jest najlepsza: rzadko przedsiębiorstwo przechodzi w ręce jednego w łaściciela, najczęściej jest sprzedawane w kawałkach. Dobrze, gdy są to zorganizowane zakłady, w których można podjąć produkcję czy usługi. Gorzej, gdy jest to wyprzedaż maszyn, urządzeń, gruntu, bo z zakładu zostaje niewiele, a ludzie idą na bruk. Ale i takie rozwiązania okazują się niezbęne i nawet w tedy nie zawsze udaje się sprzedać cały majątek. Procesy likwidacyjne ciągną się długo, w rezultacie w końcu I kwartału zanotowamo tylko 152 zakończone likwidacje (zaakceptowanych decyzji o rozpoczęciu likwidacji było wtedy 905) .

Metoda prywatyzacji przez likwidację okazuje się jednak w pewnych przypadkach niezbędna -- skazane są na nią przedsiębiorstwa będące generalnie w złym stanie finansowym. Jeżeli likwidator się podda, wkracza syndyk masy upadłościowej i sąd.

Dlaczego procesy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 50

Spis treści
Zamów abonament