Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy nadwyżki, zamiast miliardów długu

14 kwietnia 2004 | Ekonomia | PK
źródło: Nieznane

Kanada Sukces ministra finansów polegał na konsekwentnym cięciu wydatków państwa

Miliardy nadwyżki, zamiast miliardów długu

Dzięki nadwyżkom finansowym z poprzednich lat można było znaleźć fundusze na rozmaite, pojawiające się, potrzeby. Na zdjęciu ulica w Toronto.

(C) AP

W połowie lat 90. Kanadzie - a właściwie jej ministrowi finansów, dzisiejszemu premierowi Paulowi Martinowi - udało się zlikwidować duży deficyt budżetowy, a nawet doprowadzić do sporej nadwyżki. Czy jest to do powtórzenia w innych krajach?

Według Arona Gampela, wiceprezesa i zastępcy głównego ekonomisty kanadyjskiego Scotiabanku, na początku lat 90. Kanada miała "rząd typu włoskiego". - Byliśmy najsłabszym ogniwem w G-7, mieliśmy ogromny deficyt. Gdy w 1993 roku powstał rząd liberałów z Paulem Martinem jako ministrem finansów, pojawiła się możliwość dokonania zmian - mówi.

W 1993 r. deficyt budżetowy rządu federalnego sięgał 20 miliardów CAD, czyli 6 proc. PKB. Z każdego dolara dochodu, 35 centów płacono na obsługę długu państwowego. Kanadzie obniżono wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3202

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament