Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwo czy wykroczenie

31 maja 2004 | Prawo | JL

Prawo karne Odpowiedzialność za utrudnianie kontroli

Przestępstwo czy wykroczenie

Kodeks karny i wiele ustaw szczególnych wprowadzają odpowiedzialność karną za udaremnianie lub utrudnianie czynności służbowych organom kontroli. Ustawy te pochodzą z różnych okresów, dotyczą różnych przedmiotów kontroli i różnych organów. Nic jednak nie wskazuje, że przy ustanawianiu tej odpowiedzialności ustawodawca kierował się racjonalnymi przesłankami.

Kodeks karny stanowi w art. 225, że karze wolności do lat 3 podlega ten, kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej. Podlega tej karze także ten, kto udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy.

Zgodnie z art. 98 ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. nr 85, poz. 937 z późn. zm.) karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (obecnie do 5000 zł) podlega ten, kto uchyla się od kontroli, o której mowa w tej ustawie, lub utrudnia jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3240

Spis treści
Zamów abonament