Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W cieniu Bachusa

02 lipca 2004 | Rzeczpospolita poleca | NR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Historia uprawy winorośli w Zielonej Górze

W cieniu Bachusa

Historia uprawy winorośli w Lubuskiem liczy około 850 lat FOT. (C)ARCHIWUM

Zielona Góra winem stoi. Świadczy o tym nie tylko wielesetletnia tradycja, ale i ostatnie lata, gdy krok po kroku - na razie na małą skalę - odradzają się zielonogórskie uprawy winorośli, a plantatorzy zaczynają produkować własne wina.

Nie ma obecnie w Polsce innego miejsca, gdzie o uprawie winorośli myślano by jako o gałęzi gospodarki, która obok satysfakcji dla plantatorów może dać także miejsca pracy. Gdzie jeszcze w Polsce - poza Zieloną Górą - na pojedynczych stanowiskach można spotkać trzydzieści odmian winorośli? Nic zatem dziwnego, że Święto Winobrania jest w Zielonej Górze tak hołubione i uroczyście obchodzone.

Historia uprawy winorośli w Lubuskiem liczy około 850 lat. Jak poświadczają historyczne dokumenty, w 1154 roku została założona winnica na tzw. Górze Biskupiej w Krośnie Odrzańskim. Pierwsza wzmianka o zielonogórskich winnicach pochodzi z 1314 roku, ale w miejscowej - niezapisanej tradycji - datuje się ją na połowę XII wieku. Pierwsze winnice w Lubuskiem, podobnie jak w całej Polsce, zakładali cystersi, wytwarzający wino dla potrzeb liturgicznych. Na środkowym Nadodrzu zakon ten miał klasztory w Gościkowie i Bledzewie. Winnice w tym czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3267

Spis treści
Zamów abonament