Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Radziecka Polska

04 kwietnia 1995 | Świat | PK

"Radziecka Marchlewszczyzna" została utworzona dokładnie 70 lat temu -- w 1925 roku. Zlikwidowano ją dziesięć lat później. To właśnie ludzie wysiedleni z okolic Dołbysza-Marchlewska tworzą polską społeczność w Kazachstanie. I choć wielu Polaków wróciło z wygnania do rodzinnych miejsowości, Dołbysz popadł w zapomnienie.

Radziecka Polska

Dołbysz? To tam, gdzie diabeł mówi dobranoc! Tak przynajmniej twierdzą ludzie z Żytomierza i okolic. Była stolica rejonu (powiatu) jest dziś niewielkim, tonącym w błocie miasteczkiem. Żyje wyłącznie dlatego, że znajduje się tu największy zakład w okolicy -- Fabryka Porcelany.

Do Dołbysza (po ukraińsku -- Dowbysz) jedzie się z Żytomierza wygodną szosą na zachód, na Nowogród Wołyński. Po przejechaniu około pięćdziesięciu kilometrów trzeba skręcić w lewo, w gorzej utrzymaną wiejską drogę. Wjeżdża się w strefę bagien, podmokłych glin, słabych, niewiele rodzących gleb. To tutaj znajdowało się przed wojną serce polskiej autonomii -- "Radzieckiej Marchlewszczyzny".

Biednie, ale w butach

Dziurawe, pełne błota ulice. Niskie, parterowe lub jednopiętrowe domy. Malutki bazarek, na którym handluje kilka kobiet. Jedna rozłożyła kawałki rąbanki, inna kilka małych rybek. Nie ma co kupić, ale i kupujących też nie ma. Jeden większy zakład przemysłowy: stare, bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 446

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament