Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na razie wspólne tylko hasła

05 kwietnia 1995 | Świat | MG

Dyskusja o nowej reformie w Unii Europejskiej

Na razie wspólne tylko hasła

Małgorzata Grzelec z Brukseli

W Unii Europejskiej nabiera rumieńców dyskusja przygotowująca grunt pod tzw. konferencję międzyrządową państw członkowskich (fr. conference intergouvernementale, CIG) , na której ma zostać uzgodniona nowa reforma unijnych instytucji. Konferencja rozpocznie się w 1996 roku. Od jej rezultatów w znacznej mierze zależeć będzie, kiedy i na jakich warunkach Polska będzie mogła przystąpić do Unii.

Zwołanie CIG przewiduje traktat z Maastrichtu wynegocjowany w 1991 roku. Jego twórcy zdawali sobie sprawę z niedoskonałości tego dokumentu i powstałej na jego mocy unii, więc od razu zapowiedzieli kolejne podejście do reformy instytucjonalnej za 5 lat. Był to rezultat kompromisu między zwolennikami "pogłębienia" UE i przekształcenia jej w federację a tymi, którzy widzieli ją zawsze przede wszystkim jako jednolity rynek ze swobodnym przepływem dóbr.

Ci ostatni, głównie brytyjscy konserwatyści, zgodzili się na zapowiedź dalszych reform właściwie tylko po to, aby nie zniechęcić "federalistów" do poszerzenia Unii o państwa skandynawskie i Austrię. Osiągnęli cel, ale pojawiło się nowe, trudniejsze wyzwanie -- przyjęcie na członków państw Europy Środkowej i Wschodniej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 447

Spis treści
Zamów abonament