Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

My i holocaust

05 czerwca 1993 | Plus Minus | TS

My i holocaust

Jak widzimy holocaust dziś, po pięćdziesięciu latach od rozpoczęcia akcji zagłady Żydów w okupowanej przez Niemcy Europie? Czym jest dla nas doświadczenie tej tragedii ? Jak należy je wykorzystać, by zbrodnie ludobójstwa nie powtarzały się ? Tym tematom było poświęcone międzynarodowe seminarium "Holocaust w świadomości współczesnych", które odbyło się w końcu maja w Warszawie.

Problem holocaustu w naturalny sposób najbardziej ciąży na Niemcach. Wolfgang Borchardt, autor "Dziejów Żydów w Polsce" przedstawił ewolucję podejścia do holocaustu w RFN. W pierwszych latach po wojnie w ogóle nie podejmowano kwestii zbrodni popełnionej na Żydach, bowiem podręczniki historii kończyły się na 1933, a nawet na 1914 roku. Najbliższa przeszłość była zbyt trudnym i drażliwym problemem. Przyjmowano w ięc postawą obronną, zawężając w inę do kręgu przywódców nazistowskich i starając się w ykazać dewiację psychiczną organizatorów holocaustu. Po fali antysemickich wystąpień na przełomie 1959 i 1960 r. , dyskusji w Bundestagu i konferencji ministrów oświaty landów wprowadzono tematykę holocaustu do szkół. Jednak początkowo ograniczono ją do do opisowego zrelacjonowania zbrodni. Dopiero później, na początku lat 70. wprowadzono pytania o korzenie antysemityzmu, w ątek refleksji, a także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 53

Spis treści
Zamów abonament