Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybki wzrost albo niepewne dotacje

12 sierpnia 2004 | Publicystyka, Opinie | PS

Francja i Niemcy chcą, by Unia wypłaciła bliżej nieokreśloną kwotę pieniędzy za to, że Polska ograniczy sobie szanse rozwoju

Szybki wzrost albo niepewne dotacje

Francja i Niemcy naciskają na nowe kraje Unii, by podniosły opodatkowanie przedsiębiorstw. Batalia o ustalenia z Nicei została przegrana, nie możemy sobie pozwolić na klęskę w kolejnej. Obecna sytuacja obnaża fałsz argumentu niektórych polskich zwolenników odejścia od Nicei: koncentrujmy się na środkach pomocowych, a nie na ambicji politycznej przejawiającej się w bezrozumnym upieraniu się przy sile głosu. Teraz realny jest scenariusz odebrania siły głosu, a potem ograniczenia funduszy unijnych, o ile nie podniesiemy podatków.

Stawki podatku dochodowego od osób prawnych są rzeczywiście niskie w nowych krajach członkowskich. Na Słowacji i w Polsce wynoszą 19 procent, na Węgrzech 16, na Litwie i Łotwie 15, zaś w Estonii praktycznie zero w przypadku zysków pozostawionych w spółce. W krajach starej Unii wynoszą w Niemczech 39 procent, w Belgii 34, we Włoszech 38, w Danii 30. Na tym jednak kończą się merytoryczne argumenty pp. kanclerza Schroedera czy ministra Sarkozy'ego.

Kanclerz Schröder twierdzi, że nowi członkowie będą wyciągać rękę po pomoc do Unii, aby pokryć deficyt budżetowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3302

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament