Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie wizje świata

18 września 2004 | Plus Minus | AW

POLEMIKA Z PAWŁEM LISICKIM

Dwie wizje świata

We współczesnym świecie ścierają się dwie wizje świata i człowieka. Z jednej strony świat ładu i hierarchii, a z drugiej świat anarchicznej wolności i buntu wobec wszelkiego porządku. Paweł Lisicki w artykule "Poza buntem i dialogiem" ("Plus Minus" z 4 - 5 września) opowiada się za ładem. Zdaje sobie sprawę, że nauki ścisłe rozbiły hierarchiczny obraz przyrody i przestaliśmy wierzyć, że hierarchie między ludźmi pochodzą z natury, a nie z kultury. Ostatnim bastionem obiektywnej hierarchii stały się wartości.

Józef Tischner jest dla Lisickiego w gruncie rzeczy przykładem filozofa buntu, który kwestionuje naturalny porządek rzeczy i wartości. Dlatego w polemice Lisickiego z Tischnerem nie chodzi o spory pojęciowe, ale o zderzenie dwóch wizji świata. Nadaje to tekstowi wigor i szczerość. Zachęca do odpowiedzi.

Autor "Rzeczpospolitej" zarzuca Tischnerowi: budowanie zmyślonych konstrukcji niepopartych doświadczeniem, dostarczanie ludziom pochlebstw, a nie prawdy i pozbawianie człowieka ładu i hierarchii, które są jedynym lekarstwem na ideowe schorzenia współczesnego świata.

Spory o źródłowe doświadczenie

Lisicki twierdzi, że kilka kluczowych idei Tischnera kłóci się ze źródłowym doświadczeniem i ze zdrowym rozsądkiem. Omówię je po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3334

Spis treści
Zamów abonament