Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energia ponad granicami

20 października 2004 | Prawo | AG

Wspólnoty europejskie Prawo wspólnotowe ma sięgać do regionu Morza Kaspijskiego, a więc do państw niebędących członkami Unii Europejskiej

Energia ponad granicami

W środę, 13 października, w Brukseli zaczęły się negocjacje w sprawie powołania do życia nowej wspólnoty europejskiej: Wspólnoty Energii. Niewykluczone, że traktat zostanie podpisany już w grudniu.

W 2002 r. przestała istnieć Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Dzisiaj są więc tylko dwie wspólnoty: Euroatom oraz Wspólnota Europejska (dawna EWG). Stanowią one najważniejszą część Unii Europejskiej.

Uczestnikami Wspólnoty Energii (dalej: WSE) mają być także państwa nienależące do Unii Europejskiej. Te zaś w różny sposób dążą do zbliżenia z nią, i to nie tylko Bułgaria, Rumunia i Turcja, lecz także Albania, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Czarnogóra, była Jugosłowiańska Republika Macedonii, a nawet niebędąca państwem Tymczasowa Administracja Kosowa.

Zgodnie z projektem traktatu o Wspólnocie Energii (dalej: traktat lub projekt) najważniejszym jej celem jest objęcie prawem wspólnotowym szerokiego obszaru geograficznego i ustanowienie wspólnego rynku energii, bez granic wewnętrznych. Traktat zakazuje wszelkiej dyskryminacji.

Państwa nieczłonkowskie zobowiązują się do przejęcia wspólnotowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3361

Spis treści
Zamów abonament