Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto uczyć się na cudzych błędach

22 października 2004 | Prawo | KO

Dyskusja Projekt ustawy dopuszczającej przyznanie skarbowi państwa złotej akcji powinien uwzględniać wymogi prawa wspólnotowego

Warto uczyć się na cudzych błędach

W dyskusji o projekcie ustawy przyznającej skarbowi państwa złotą akcję w przedsiębiorstwach o strategicznym znaczeniu nie wolno zapomnieć o prawie wspólnotowym.

Złotą akcję można wprowadzić do systemu prawnego w dwóch niezależnych trybach.

Pierwszy to szczególna wobec kodeksu spółek handlowych odrębna ustawa. Właśnie takie przepisy interpretował Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), kreując przesłanki, które złota akcja musi spełnić, aby być w zgodzie z prawem wspólnotowym.

Drugi tryb, sporny w doktrynie, to stosowne postanowienia statutu spółki. W jego ramach są też drogi pośrednie, które pozwalają uniknąć kontrowersyjnego sytuowania akcjonariusza jako posiadacza złotej akcji, a równocześnie dają mu to, co pragnie uzyskać.

Wymarzony środek

Przepis art. 354 k.s.h . pozwala spółkom tworzyć indywidualne uprawnienia akcjonariuszy. Jest to wymarzony środek do osiągnięcia celu, jaki przyświeca zwolennikom złotej akcji.

Uprawnienia przyznawane są w statucie konkretnemu wspólnikowi i wygasają najpóźniej z chwilą, kiedy przestaje on być akcjonariuszem. Tym samym niemożliwy jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3363

Spis treści
Zamów abonament