Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skłonności do myślenia magicznego

19 kwietnia 1995 | Gazeta | KO

Skłonności do myślenia magicznego

Panuje powszechna opina, że Polacy są narodem, który lubi mitologizować własną historię. Mówi się, że często zatracamy poczucie rzeczywistości, odwołujemy się do wydarzeń z przeszłości, nie wiedząc nawet, co one wówczas oznaczały. Mylimy historyczne konteksty, często nawet świadomie, tylko po to, aby zaspokoić własne potrzeby.

"Mity polityczne XIX i XX" to zbiór esejów wrocławskich naukowców, którzy podejmują problematykę naszych narodowych zmagań z prawdą i nieprawdą historyczną. Katalog mitów w książce jest dla Polaków reprezentatywny, jest to tym ciekawsze, że większość z nich do tej pory istnieje w naszej świadomości. Przeczytać w książce można m. in. o micie Polaka-katolika, micie dobrego cesarza Franciszka Józefa I, o kreowaniu postaci Józefa Piłsudskiego w anglo-amerykańskich podręcznikach i informatorach. Autorzy pokazują, że mity nie powstały z dnia na dzień. Często zdarzało się, że były to wielowiekowe procesy, warunkowane zakrętami dziejowymi, presją ze strony naszych sąsiadów. Były odpowiedzią na zagrożenia; reagowaliśmy tworząc własne wyobrażenia rzeczywistości bardzo od niej odbiegające.

Mit przynosi ulgę

Marian Kulczycki odpowiada na pytanie o rolę mitu wżyciu człowieka. Jest to otyle ważne dla rozważań reszty autorów, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 459

Spis treści
Zamów abonament