Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dług pod specjalnym nadzorem

08 grudnia 2004 | Publicystyka, Opinie | KM

Na sposób zarządzania zadłużeniem publicznym nie zwraca się w Polsce dostatecznej uwagi

Dług pod specjalnym nadzorem

O długu publicznym ekonomiści i politycy dyskutują zwykle wówczas, gdy rząd przygotowuje założenia do kolejnego budżetu. Ale i wtedy zwraca się uwagę głównie na jego przewidywaną wielkość, a nie na to, jak należy nim zarządzać. Tymczasem coraz więcej krajów powołuje w tym celu specjalne instytucje. Jest to potrzebne również w Polsce.

Dyskusje dotyczące długu publicznego prowadzi się najczęściej w kontekście zagrożenia kryzysem finansów publicznych, możliwości realizacji rządowej polityki dochodów i wydatków, polityki pieniężnej banku centralnego, a ostatnio - także w związku z zapowiedziami wprowadzenia euro w 2009 lub 2010 roku.

Zgłaszane wówczas sugestie i propozycje redukcji zadłużenia sektora finansów publicznych (od najbardziej racjonalnych do najbardziej radykalnych) dotyczą przede wszystkim zmian konstrukcji podatków oraz poziomu i struktury wydatków budżetowych, które mają umożliwić zmniejszenie corocznego deficytu budżetu a także zastosowania innej metodologii liczenia długu zgodnie z "usprawiedliwioną koniecznością" dostosowań do statystyki unijnej. Pojawiają się także propozycje rozwiązania najprostszego, acz najbardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3401

Spis treści
Zamów abonament