Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokracja

24 czerwca 1995 | Plus Minus | JG

List z Zachodu

Demokracja

Józef Garliński

Jedenaście lat temu w Wielkiej Brytanii wybuchł strajk górników, który trwał przez rok i doprowadził do wielu aktów brutalności i przemocy. Rozbestwieni demagogią strajkujący atakowali policję łomami, kijami, łańcuchami, policjanci oblewali ich wodą, musieli używać pałek, szpitale zapełniały się poranionymi ludźmi. Była nawet jedna śmiertelna ofiara: kierowca samochodu został zabity kamieniem zrzuconym z mostu biegnącego ponad autostradę. Część górników wolała jednak pracować, tracili dobre zarobki, ale bito ich i terroryzowano rodziny, kraj zbliżał się do gospodarczej katastrofy.

Jednak konserwatywny rząd Margaret Thatcher, który spodziewał się strajku, zapewnił elektrowniom takie zapasy węgla, że po roku przywódca górników, Arthur Scargill, musiał skapitulować.

Oczywiście strajk był polityczny, bo górnicy świetnie zarabiali i nie chodziło o pieniądze. Scargill, demagogiczny komunista, wcale się z tym nie krył, wprost powiedział, że dąży do sparaliżowania kraju i upadku parlamentarnej demokracji. Prezydent Związków, także komunista, nawoływał policjantów, by przeszli na stronę strajkujących i udzielał wywiadów sowieckiej prasie. Rosyjscy górnicy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 513

Spis treści
Zamów abonament