Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oblężenie w średniowieczu

11 marca 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Oblężenie w średniowieczu WAŁY, TARANY, WIEŻE I BALISTY

Istotnym elementem polskiej sztuki wojennej okresu wczesnośredniowiecznego było stosowanie różnego rodzaju machin bojowych, służących zarówno do atakowania, jak i obrony umocnionych punktów (grodów). Ponieważ uzbrojenie to nie zachowało się do naszych czasów i nie są znane z terenów Polski nawet źródła ikonograficzne ukazujące ową broń, jedynym źródłem informacji pozostają przekazy pisane. W większości przypadków relacjonują one jednak wydarzenia w sposób na tyle enigmatyczny (z dzisiejszego punktu widzenia), że nie pozwala to na jednoznaczne i precyzyjne określenie rodzaju i typu użytego w konkretnej sytuacji sprzętu.

Kronika Galla Anonima wskazuje na dosyć częste stosowanie sprzętu oblężniczego przez wojska Bolesława Krzywoustego w czasie walk z Pomorzanami i potem w walkach z Cesarstwem - głównie podczas oblężenia Głogowa. Używali go jednak Polacy już dużo wcześniej, o czym świadczą wzmianki Thietmara dotyczące obrony Niemczy w 1017 roku. Ową ciężką...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3786

Spis treści
Zamów abonament