Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hrabia z Beńkowej Wiszni

19 czerwca 1993 | Plus Minus | JD

Dwusetna rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Hrabia z Beńkowej Wiszni

Janusz Drzewucki

Tytuł pierwszego polskiego komediopisarza i poczesne miejsce, jakie Aleksander Fredro zajmuje w historii polskiej literatury, wydają się nie od dziś i nie tylko z okazji rocznicy jego urodzin niepodważalne i nie zagrożone. Co więcej, Fredro należy do tej nielicznej grupy autorów wielkich, wybitnych i sławnych, którzy w wiele lat po śmierci intrygują i fascynują kolejne pokolenia czytelników. Ich dzieła natomiast, bynajmniej nie nudzą, ale, jak chciał Kwintylian, uczą, wzruszają i bawią.

Na korzyść Fredry świadczą nie tylko wyniki badań naukowych, jakim poddaje się jego twórczość, a więc setki, jeśli nie tysiące poświęconych temu pisarzowi prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych, ale nade w szystko

szczery i zdrowy śmiech

mniej lub bardziej przypadkowej widowni, zbierającej się z okazji każdego następnego przedstawienia "Zemsty". Nic więc dziwnego, że twórca należy do najczęściej wystawianych w naszych teatrach autorów: jego sztuki w okresie powojennym doczekały się prawie 500 premier teatralnych i około 50 adaptacji telewizyjnych.

Nie znaczy to w cale, że chociaż z takim zapałem przez nas akceptowany i uznawany, należy Fredro do pisarzy, których znamy doskonale. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 64

Spis treści
Zamów abonament