Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sojusznicy Marszałka

12 sierpnia 1995 | Plus Minus | MK

Wojna 1920 roku

Sojusznicy Marszałka

Michał Klimecki

Nieodłączną częścią rewolucji pustoszącej Rosję od końca 1917 r. były wojny zpaństwami utworzonymi przez narody ciemiężone do niedawna przez imperium Romanowych. Wiosną 1920 r. najpoważniejszym przeciwnikiem Armii Czerwonej stało się Wojsko Polskie, broniące nie tylko niezależności swojego państwa, ale również dróg do Berlina, Wiednia i Budapesztu. Przy tym Polska dała schronienie politykom ukraińskim, białoruskim irosyjskim oraz formowanym przez nich oddziałom.

Najistotniejsze miejsce w koncepcjach Józefa Piłsudskiego, zmierzającego do wyłonienia trwałych sojuszy, najlepiej federacji Polski z państwami organizującymi się na wschodzie zajmowała Ukraińska Republika Ludowa. 21 kwietnia 1920 r. w Warszawie została podpisana umowa polityczna między rządem Rzeczypospolitej a rządem URL, a trzy dni później konwencja wojskowa. Polska nie tylko uznała niepodległość Ukrainy, ale związała się z nią sojuszem wojskowym, Ukraina oficjalnie zaakceptowała terytorialne postulaty alianta. Granica polsko-ukraińska miała biec wzdłuż Zbrucza.

Pod koniec kwietnia rdzeń wojska ukraińskiego tworzyły jedynie dywizje piechoty płk. Aleksandra Udowiczenka i płk Marko Bezruczki oraz grupa gen. Michaiła Omelianowicza-Pawlenki. Na jego stronę przeszły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 555

Spis treści
Zamów abonament