Zagwarantuj sobie, że zostaniesz właścicielem
Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, podpowiada Anna Głód-Zdanowicz, radca prawny z kancelarii Marek Zdanowicz i Wspólnicy
> Umowa przedwstępna zawsze poprzedza zawarcie umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego, gdy nie został on jeszcze wybudowany, a deweloper oferuje go do sprzedaży. Jest to najczęstszy przypadek, gdy zawarcie tej umowy okazuje się konieczne.
Oczywiście umowa przedwstępna funkcjonuje również w przypadku zbycia mieszkań na rynku wtórnym (np. gdy klient nie zakończył jeszcze procedury uzyskania kredytu na sfinansowanie transakcji). Zazwyczaj w tych sytuacjach obie strony, chcąc sformalizować swoje relacje i uniknąć niepewności, zawierają umowę przedwstępną, gwarantując sobie w ten sposób (jeżeli zawarta jest w formie aktu notarialnego) zawarcie w przyszłości umowy sprzedaży.
> Przystępując do umowy przedwstępnej, kupujący i sprzedający muszą przede wszystkim zastanowić się nad jej formą: zwykłą pisemną czy notarialną....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta