Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytanie w kropli

09 października 1995 | Prawo | WB

Krwawa wizytówka

Czytanie w kropli

Każdy ślad pozostawiony przez przestępcę na miejscu zbrodni przyczynić się może do jego identyfikacji i zdemaskowania. Plama krwi, resztka śliny, zaschnięta strużka potu -- eksperci z Wydziału Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji potrafią wyczytać z nich informacje pozwalające na wykluczenie albo wskazanie osoby, od której pochodzą.

Prokuratorzy twierdzą, że dla śledztwa najistotniejsze jest prawidłowe zabezpieczenie śladów na miejscu zdarzenia. Inaczej dowody mogą przepaść bezpowrotnie. Dlatego ekipa dochodzeniowa musi działać z profesjonalnym rozmysłem, któremu w sukurs przychodzi nauka isokole oko.

Najdrobniejsze ślady krwi, nawet wielokrotnie zmywane, szorowane i traktowane ścierką, pod wpływem luminolu zaczynają się jarzyć. Papierek testowy w zetknięciu z krwią zabarwia się -- i wcale nie na czerwono. Charakterystyczne ślady pozostawia też nasienie -- świeci w ultrafiolecie. Trudniej wykryć ślinę -- bada się przeto kominiarki zasłaniające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 587

Spis treści
Zamów abonament