Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga do bezcelnej Europy

05 lutego 1996 | Ekonomia | MK

Produkty rolno-spożywcze w CEFTA

Droga do bezcelnej Europy

Stworzenie Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (CE-FTA) było polskim pomysłem. Argument, który w dużej mierze przesądził o powołaniu go do życia, dostarczyli w 1991 roku pracownicy warszawskiego Instytutu Koniunktur i Ceł Handlu Zagranicznego wyliczając, że całkowite zniesienie ceł wobrotach zpołudniowymi sąsiadami przyniesie Polsce wzrost eksportu, oszczędności dla importerów i dodatkowe zyski obliczone na 4 biliony 750 miliardów ówczesnych złotych.

W wymianie zagranicznej nasz udział z Czechami i Słowacją wynosił zaledwie 3-5 procent, z Węgrami około 7 procent.

W Brukseli przychylnie zareagowano na pomysł. CEFTA miała stać się przedsionkiem do wspólnot europejskich, złagodzić procedury przyznania członkostwa, zliberalizować cła i rozwiązać najtrudniejszy problem -- rolnictwa i obrotu artykułami rolno-spożywczymi. Przy podpisywaniu umowy CEFTA podkreślano, że przewyższa ona umowy z EWG i EFTA, gdyż wszystkie ze stron w równym stopniu korzystają ze zliberalizowanych warunków handlu. Jak się później okazało w praktyce, umowa nie była w wielu miejscach dopracowana i do dzisiaj stwarza różnorodne problemy wszystkim członkom.

Od A do C

Rok temu ministrowie rolnictwa czterech państw CEFTA dyskutowali w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 665

Spis treści
Zamów abonament