Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają dF odpowiada - Kiedy wyciąg bankowy jest dowodem księgowym

17 lipca 2008 | Dobra firma | Anna Wojda

Prowadzę działalność gospodarczą (książka przychodów i rozchodów). Potwierdzenie dokonanych operacji otrzymuję często w formie zbiorczego wyciągu w formie papierowej, wysłanego pocztą, a czasami, gdy zamówię potwierdzenie konkretnej operacji, przez Internet w formie elektronicznej (do samodzielnego wydrukowania). Potwierdzenia i wyciągi z banku nie zawierają pieczęci banku ani podpisu. Wpisywana jest natomiast na nich data ich wygenerowania. Czy mogą być one dowodem księgowym?

O tym jak dokumentować wydatki, rozstrzygają przepisy rozporządzenia z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jego § 12 ust. 3 mówi, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe. Są nimi:

1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, VAT RR, VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub

2) inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej zgodnie z jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8067

Spis treści
Zamów abonament