Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy firma może złożyć odwołanie

02 września 2008 | Dobra firma | Irena Skubiszak-Kalinowska

Aby wykonawca mógł liczyć na rozpoznanie odwołania przez Krajową Izbę Odwoławczą, musi udowodnić posiadanie interesu prawnego. A ten bywa różnie rozumiany

Pojęcie interesu prawnego obowiązujące na gruncie prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) wciąż budzi kontrowersje. Nic w tym dziwnego – zagadnienie to jest niezwykle istotne z praktycznego punktu widzenia. Niejednokrotnie bowiem przesądza o tym, czy wykonawca będzie mógł skorzystać ze środków ochrony prawnej.

Kontrowersje potęguje fakt, że ustawa pzp, podobnie jak kodeks cywilny, nie definiuje pojęcia „interes prawny”, pozostawiając jego wyjaśnienie judykaturze i przedstawicielom doktryny przedmiotu. W związku z tym warto przybliżyć dwie różne, występujące w piśmiennictwie koncepcje.

Ujęcie klasyczne

Pierwsza z nich zaliczana jest do klasycznego ujęcia tego pojęcia. Zgodnie z nim interes prawny wnoszącego protest czy też odwołanie winien doznać uszczerbku w danym, konkretnym postępowaniu, w którym wykonawca bierze udział. Interes prawny przejawia się więc w tym, że podmiot zainteresowany uzyskaniem zamówienia publicznego traci szanse na wybór jego oferty przez zamawiającego jako najkorzystniejszej, z zastrzeżeniem, że interes ten nie może być oceniany z punktu widzenia ewentualnego, a jednocześnie niepewnego udziału w przyszłym postępowaniu.

Z orzecznictwa

„Przyjęcia, że unieważnienie przetargu dałoby odwołującemu szansę uczestniczenia i wygrania nowego przetargu, nie

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8106

Spis treści
Zamów abonament