Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy armie w oczach Amerykanów

16 lutego 1996 | Świat | SW

Raport Kongresowego Biura Badań o perspektywach rozszerzenia sojuszu atlantyckiego o Polskę, Czechy i Węgry

Trzy armie w oczach Amerykanów

Sześciostronicowy raport amerykańskiego Kongresowego Biura Badań, który wzbudził kontrowersje w polskim korpusie oficerskim, w wielkim skrócie omawia stan sił zbrojnych Polski, Czech i Węgier w kontekście potrzeb NATO, wyróżniając te państwa jako pierwszoplanowych kandydatów do sojuszu atlantyckiego.

Autor raportu, John M. Collins, specjalista od spraw obrony, nie czyni w nim żadnych uwag co do potrzeby rozszerzenia NATO, czasu trwania tego procesu ani nie wymienia nazwy państwa, które miałoby być przyjęte w pierwszej kolejności. Pokrótce omawia korzyści i obciążenia, jakie przyniesie obecnym członkom sojuszu jego ewentualna ekspansja na wschód, w kilku zdaniach stara się też określić, w jakim kierunku powinny się reformować armie Polski, Czech i Węgier, aby dostosować się do standardów NATO. Raport jest przeznaczony dla członków Kongresu USA ikomisji kongresowych.

Za stary sprzęt, za dużo oficerów

Polskie siły zbrojne są określone jako "największe i najbardziej zrównicowane spośród omawianych w raporcie". Autor zwraca uwagę na "stosunkowo dobrze rozwiniętą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 675

Spis treści
Zamów abonament