Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż można być rolnikiem w mieście

14 stycznia 2009 | Prawo | Monika Pogroszewska

Właściciele gruntów rolnych położonych na terenach miast, którzy płacą podatek rolny, mogą spać spokojnie. Będą się rozliczać z fiskusem na tych samych zasadach co dotychczas. Łatwiej za to wybudują dom na swojej działce

Wynika tak z przepisów znowelizowanej ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. Jak czytamy w nowelizacji, spod działania tej ustawy wyłączone zostały wszystkie grunty rolne na terenach miast.

Wielu właścicieli ziemi zadaje sobie pytanie, co taka zmiana dla nich oznacza. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami grunty rolne to m.in. ziemie określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Ochrona gruntów polegała m.in. na ograniczeniu ich przeznaczenia na cele nierolnicze, czyli np. pod zabudowę mieszkaniową lub przemysłową.

Łatwiej budować

Według Anny Szpytko, rzecznika prasowego prezydenta i Urzędu Miasta w Poznaniu, nowelizacja upraszcza procedury planistyczne i przyspiesza procesy inwestycyjne. Nie wprowadziła natomiast zmian w podatkach. – Uproszczona została procedura zmiany przeznaczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8216

Spis treści
Zamów abonament