Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etyka urzędnika

20 marca 1996 | Moja Kariera | EB

Służbie publicznej potrzeba profesjonalizmu i tradycji

Etyka urzędnika

Każdy wie, jaki powinien być urzędnik państwowy -- profesjonalny, lojalny wobec swoich zwierzchników, otwarty i uczynny dla obywateli, którym służyć ma jego praca, odporny na korupcję, dobrze wynagradzany itd. Wystarczy pierwsze zetknięcie z jakimkolwiek urzędem, aby przekonać się, że jego pracownicy daleko odbiegają od opisanego ideału. Jest z pewnością wiele powodów, dla których osoby zatrudnione w administracji publicznej mają kłopoty z określeniem zasad swojego postępowania. Etyka w życiu publicznym stała się głównym tematem międzynarodowej konferencji zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej w Warszawie.

Fortepian apolityczny

-- Administracja jest jak fortepian koncertowy -- mówił podczas konferencji Valery Turcey, sekretarz generalny Związku Zawodowego Sędziów Trybunału Administracyjnego we Francji. -- Wymiana samych klawiszy w niczym nie narusza ładu całego instrumentu. Nawet jeśli zmienia się rząd, państwo powinno nadal funkcjonować.

We Francji służby publiczne liczą 2, 5 mln urzędników, z czego tylko 700 to tzw. stanowiska polityczne, czyli obsadzane przez rząd. Należą do nich posady ambasadorów, prefektów, członków gabinetów poszczególnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 704

Spis treści
Zamów abonament