Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracującego obcokrajowca sprawdzi dwóch pograniczników

11 marca 2009 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Pracujący u nas np. na podstawie zezwolenia mają siedem dni na skompletowanie dokumentów, które potwierdzą ich legalną pracę

Tak stanowi rozporządzenie z 20 lutego 2009 r. w sprawie przeprowadzania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom (DzU nr 36, poz. 284). Weszło ono w życie z dniem ogłoszenia, czyli 6 marca br.

Zanim funkcjonariusz sprawdzi pracodawcę obcokrajowca lub samego cudzoziemca, musi okazać legitymację służbową, podać swój stopień, imię i nazwisko w taki sposób, aby kontrolowany mógł je zapisać. Badani mają najwyżej siedem dni na skompletowanie wszystkich dokumentów.

Chodzi m.in. o zezwolenie na pracę w Polsce, oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, umowę o pracę lub umowę cywilną lub dokumenty potwierdzające uzyskanie przez obcokrajowca biznesmena wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Gdyby przy jego sprawdzaniu potrzebny był tłumacz, funkcjonariuszom SG musi towarzyszyć taka osoba. Po przeprowadzonej kontroli sporządzają oni protokół kontroli lub notatkę służbową według § 7 i 8 rozporządzenia określającego wzory tych dokumentów.

Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament