Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zrekompensuj zatrudnionym utratę pracy i przejście na emeryturę

11 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Obowiązki wobec pracownika nie kończą się z chwilą rozstania z nim. Podwładny ma bowiem w określonych sytuacjach prawo do różnego rodzaju świadczeń związanych właśnie z ustaniem zatrudnienia

Niektóre uprawnienia pracownika do określonych świadczeń wiążą się nie tylko z trwającym zatrudnieniem, ale także z jego ustaniem. Do takich należą przewidziane przepisami odprawy. Jednak nie zawsze przysługują one wszystkim zatrudnionym.

Rozstanie z pracodawcą spowodowane przyczynami niezależnymi od pracownika może być ciężkim doświadczeniem życiowym. Ustawodawca dla pracowników zatrudnionych w firmach, gdzie pracuje co najmniej 20 osób, uznał, że podwładny powinien otrzymać od zakładu rodzaj odszkodowania za tryb zwolnienia z pracy, który powszechnie nazywany jest zwolnieniem grupowym.

Pieniądze za redukcję

Pracownicy, którzy stracili pracę na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, czyli ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, dostają specjalne odprawy.

Wysokość takiej specyficznej rekompensaty jest uzależniona od tzw. zakładowego stażu pracy, czyli od okresu pracy, jaki pracownik przepracował w danej firmie. A zatem zgodnie z art. 8 wspomnianej ustawy, jeśli zwolniona osoba przepracowała w firmie krócej niż dwa lata, to może się ubiegać o odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli pracowała tam dłużej niż dwa lata, ale maksymalnie osiem, przysługuje jej dwumiesięczna pensja. Natomiast gdy staż zakładowy pracownika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8264

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament