Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upaństwowiony majątek, ale nie spółki

17 września 2009 | Prawo | Józef Forystek

Wydawałoby się, że po upływie tak wielu lat od zakończenia wojny nieprowadzące działalności gospodarczej podmioty powinny być pozbawione wszelkich praw. Jest jednak inaczej – stwierdza adwokat z kancelarii Forystek & Partnerzy specjalizujący się w sprawach reprywatyzacji

Jeśli przedwojenne spółki (z o.o. lub SA) nie zostały wykreślone z rejestru handlowego, to zachowały zdolność prawną i obecnie po reaktywacji ich władz mogą prowadzić działalność gospodarczą lub też ubiegać się o zwrot utraconego bezprawnie majątku albo wypłatę odszkodowania. Mimo braku organów i nieprowadzenia działalności przez dziesiątki lat spółki takie zachowały osobowość prawną.

Przed sądami cywilnymi i administracyjnymi oraz organami administracji toczy się obecnie kilka tysięcy różnego rodzaju spraw z udziałem takich spółek, w tym: sprawy rejestrowe o przepisanie spółek do nowego Krajowego Rejestru Handlowego, o ustanowienie dla nich kuratorów, administracyjne o stwierdzenie nieważności decyzji nacjonalizacyjnych, a także ze skarg na decyzje przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i NSA oraz liczne sprawy o odszkodowania, wydanie nieruchomości lub spory o własność.

Nacjonalizacja tylko majątku

Podstawowym aktem prawnym, na mocy którego znacjonalizowano majątek przedwojennych spółek handlowych, była ustawa z 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (ustawa 1946). Nacjonalizacja przemysłu nie polegała jednak na całkowitym zlikwidowaniu osób prawnych i ich wykreśleniu z rejestru handlowego, lecz jedynie na przejęciu na własność państwa majątku należącego do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8424

Spis treści
Zamów abonament