Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie twarze ugody

29 kwietnia 1996 | Ekonomia | HW

Huta Szczecin

Dwie twarze ugody

Prawdopodobnie w poniedziałek katowicki Stalexport kupi od Pomorskiego Banku Kredytowego SA (PBKS SA) w zamian za należności kontrolny pakiet akcji Huty Szczecin, która jest największym w kraju producentem wykorzystywanej m. in. w przemyśle motoryzacyjnym surówki odlewniczej. Innym atutem huty jest liczące 500 mnabrzeże, które umożliwia obsługę statków do 15 tys. ton.

Huta Szczecin to jedno z najpotężniejszych przedsiębiorstw państwowych województwa w czasach papierowej świetności państwowego przemysłu. W okresie gospodarczego przełomu wspaniały obraz huty uległ znacznej zmianie, a to za sprawą zaciągniętych przez przedsiębiorstwo kredytów i niewłaściwego sposobu zarządzania firmą. Polskie i międzynarodowe zespoły ekspertów, które przez dobre trzy lata pracowały na rzecz programów restrukturyzacji branży hutniczej w tamtym czasie zgodnie uznawały, że Huta Szczecin nie ma szans na istnienie i spłacenie zadłużenia, które w 1994 roku przekroczyło 900 mld starych złotych.

W owym czasie tylko szczecińscy hutnicy i lokalni naukowcy, którzy pod kierownictwem prof. Leona Dorozika wykonali ekspertyzę dla rozpaczliwie broniącej się przed upadłością huty, wskazywali na szansę jej restrukturyzacji poprzez wszczęcie bankowego postępowania ugodowego.

Kryzys...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 738

Spis treści
Zamów abonament