Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bałtyk brudniejszy

29 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | KF

Bałtyk brudniejszy

Komisja Helsińska HELCOM ma ocenić jeszcze w tym roku, w jakim stopniu państwa położone nad Bałtykiem zrealizowały wytyczony w swoim czasie cel w postaci 50-procentowego ograniczenia zanieczyszczeń azotowych w dekadzie 1985--1995. W świetle badań szwedzkich ocena ta nie zapowiada się optymistycznie. Do Bałtyku przenika o 50 proc. więcej związków azotowych, niż podawano dotychczas w oficjalnych statystykach -- twierdzą naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu w Linkoeping. Pięcioma największymi rzekami wpadającymi do Bałtyku, w tym Wisłą, dostaje się do a kwenu morskiego prawie dwukrotnie więcej zanieczyszczeń azotowych rocznie, niż to do tej pory podawano.

Bałtyk jest jednym z najbardziej zatrutych akwenów morskich, szczególnie podatnym na degradację. Ciasny, płytki, jego południowe brzegi zajmują państwa o rozwiniętym przemyśle i o słabej infrastrukturze ochrony środowiska. W dodatku wąskie przesmyki Cieśnin Duńskich utrudniają wymianę wód pomiędzy Bałtykiem a Morzem Północnym, którego wody wprawdzie nie są kryształowo czyste, ale zawsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 738

Spis treści
Zamów abonament