Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Edukacja w izolacji

07 maja 1996 | Kraj | JA

Polskie szkolnictwo średnie i wyższe kształci w sposób nieadekwatny do warunków, w jakich będą żyć absolwenci.

Edukacja w izolacji

Janusz A. Majcherek

W tegoroczny sezon maturalno-egzaminacyjny wkraczamy tradycyjnie w atmosferze akcji protestacyjnych nauczycieli, dyskusji o finansowaniu oświaty isporów o kształt Karty Nauczyciela. Doszły jednak nowe elementy: sygnały o planowanej reformie systemu egzaminów dojrzałości oraz wypowiedzi obecnego ministra edukacji o możliwości wprowadzenia częściowej odpłatności za studia wyższe. Dla wartości i oceny systemu edukacyjnego ważne jest jednak nie tylko, kto kogo iza ile uczy. Istotne jest przede wszystkim, czego uczy i jaką z tego korzyść uczący się odnosi.

Ogólnokształcące tylko z nazwy

Jak wiadomo wskaźniki skolaryzacji są w Polsce niskie, a mimo to funkcjonuje nadal reglamentacja studiów wyższych, czyli ograniczanie możliwości nauki chętnym do jej kontynuowania, a posiadającym formalne ku temu prawo (świadectwo maturalne) . Fakt, że barierę stanowią egzaminy wstępne, a zatem selekcja dokonuje się na podstawie kryteriów merytorycznych, nie zmienia samego charakteru reglamentacji. Tym bardziej że treść egzaminu wstępnego nie ma na ogół bezpośredniego związku z kierunkiem studiów, a więc nie sprawdza predyspozycji i przygotowania kandydata....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 744

Spis treści
Zamów abonament