Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymowa faktów

27 maja 1996 | Ekonomia | AS

Jaka przyszłość górnictwa węgla kamiennego

Wymowa faktów

Aleksander Szpilewicz

Frontalny atak Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" na rządowy program restrukturyzacji węglowego górnictwa do roku 2000* skłania mnie do prezentacji faktów niedostatecznie postrzeganych. Na wstępie kilka słów o własnościach węgla.

Węgiel wnosi na jednostkę masy różny wkład energii i różną ilość popiołowych odpadów, emitując przy tym różną ilość dwutlenku siarki podczas spalania. Własności dyktuje natura złoża.

Wzbogacenie usuwa nadmiar mineralnych zanieczyszczeń i klasyfikuje uziarnienie. Nadal jednak piętno natury złoża pozostaje niezatarte. Polski węgiel kamienny -- podobnie jak brunatny -- jest jakościowym średniakiem na tle innych z liczących się zagłębi (tab. 1. ).

W statystykach operuje się wartościami przeciętnymi. Skrywają one szerokie pasmo rozrzutu o czym nie należy zapominać. Eksportuje się wyselekcjonowany węgiel, lepszy od przeciętnego. W obrocie występuje podział na węgiel koksowy i energetyczny. Węgiel koksowy jest droższy z racji specyficznych cech fizykochemicznych i rzadkości występowania. Jego pozycja słabnie, gdyż hutnictwo obywa się coraz mniejszą dawką koksu, zużywając za to więcej elektryczności.

Węglowa logistyka

Węgiel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 763

Spis treści
Zamów abonament