Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszędzie i tylko dla niektórych

31 maja 1996 | Ekonomia | AG

Płace minimalne w Europie Zachodniej

Nie wszędzie i tylko dla niektórych

Z badań przeprowadzonych przez Europejski Instytut Stosunków Przemysłowych wynika, że tylko 8 spośród 19 objętych badaniem państw zachodnioeuropejskich posiada system płac minimalnych, które obowiązują w danym kraju.

We Francji, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i na Malcie obowiązują określone statutem płace minimalne, natomiast w Belgii i Grecji poziom tej płacy ustala się na dany okres w drodze zbiorowych porozumień płacowych, które uzgadniane są na szczeblu centralnym i obowiązują w całym państwie. Najnowsze stawki tych płac dotyczące pełnoletnich pracowników przedstawione zostały w załączonej tabeli. Należy zaznaczyć, że podane w tej tabeli stawki najniższej płacy są traktowane w tych ośmiu krajach jako absolutne minima i w sumie bardzo niewielu pracowników otrzymuje tak niskie płace. W Portugalii płacę minimalną otrzymuje mniej niż 5 proc. ogółu zatrudnionych w tym kraju robotników, natomiast we Francji ok. 8 proc. i w Luksemburgu ok. 16 proc. Natomiast minimalne stawki płacowe w tych krajach ustalane są dla ogromnej większości robotników w tzw. porozumieniach zbiorowych między pracodawcami a pracownikami danego sektora.

Tak jest w Belgii i Francji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 767

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament