Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaginiona

27 marca 2010 | Ekonomia
Amelia Earhart w kadłubie budowanego dla niej samolotu Lockheed Electra, 1936 rok
źródło: AP
Amelia Earhart w kadłubie budowanego dla niej samolotu Lockheed Electra, 1936 rok

Słynna lotniczka zniknęła gdzieś nad południowym Pacyfikiem. Jest poszukiwana od 70 lat. Tajemnicę może rozwikłać odrobina kosmetycznego różu

W czasach, gdy większość pań mdlała na myśl o przejażdżce automobilem, ona chciała oblecieć świat wzdłuż równika. Do pokonania został ostatni odcinek – 2,5 tysiąca mil. Amelia Earhart i jej nawigator Fred Noonan wyruszyli z Nowej Gwinei i kierowali się na niewielką Wyspę Howlanda, gdzie mieli zatankować i lecieć dalej – przez Honolulu do mety w Oakland.

Ostatni komunikat Earhart nadała przez radio 2 lipca 1937 r. o godz. 8.43. Informowała oczekującą na nich jednostkę straży przybrzeżnej „Itasca”, że nie mogą znaleźć Wyspy Howlanda. Kończyło im się paliwo.

Natychmiast po zniknięciu dwusilnikowego lockheeda elektry, prezydent Roosevelt zarządził potężne poszukiwania. Po Earhart wysłano dziewięć okrętów oraz 66 samolotów. Trwająca 16 dni akcja nie przyniosła rezultatu – nie udało się znaleźć śladów samolotu ani lotników.

W chwili domniemanej śmierci Earhart była symbolem odwagi i przełamywania społecznych konwenansów. Jej samodzielne przeloty nad Atlantykiem i Pacyfikiem były sensacją, podejmowano ją na salonach, wyróżniano państwowymi odznaczeniami. Gdziekolwiek lądowała, natychmiast poprawiała makijaż, bo do samolotu zaraz podbiegali fotoreporterzy.

Tajemnicze zniknięcie pilotki pobudzało wyobraźnię. Powstały teorie spiskowe, kilka filmów i wiele książek. Teraz do kin trafia film Miry Nair „Amelia” z Hilary Swank w roli głównej (polska premiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8584

Spis treści
Zamów abonament