Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy giganci nie najgorzej przeszli przez kryzys

29 kwietnia 2010 | Lista 500 | Piotr Mazurkiewicz
Piotr Mazurkiewicz
źródło: Fotorzepa
Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Przychody 500 największych firm w naszym kraju w trudnym 2009 r. spadły o 3 proc. Jednak rok temu większość z nich spodziewała się znacznie gorszego wyniku.

Łączne przychody 500 największych polskich firm utrzymały się powyżej 1 biliona złotych i trzeba uznać ten wynik za bardzo dobry. Choć są branże nawet z kilkunastoprocentowym spadkiem obrotów, jak w przypadku produkcji metali, w gospodarce widać pozytywne zjawiska.

Ponad 20 proc. wzrostu zanotowała branża wytwarzania energii, powyżej 10 proc. zwiększyła się nie tylko sprzedaż spółek zajmujących się handlem detalicznym, ale i producentów aut, statków i części, a także żywności. Czyni to zrozumiałym utrzymywanie się dominacji przedsiębiorstw z czterech branż, odpowiadających za największe udziały w łącznych przychodach firm z Listy 500. Po przeszło 10 proc. przypada na handel hurtowy, usługi finansowe, handel detaliczny oraz wytwarzanie energii. Generalnie nawet w tym trudnym roku firmy stanowiące wizytówkę naszego kraju poradziły sobie bardzo dobrze.

W górę i w dół

Na ubiegłorocznej Liście 500, która powstała na podstawie danych finansowych za 2008 r., najwięcej, bo o 53,6 proc., wzrosły przychody w branży usług finansowych, o ponad 30 proc. poprawili swoje wyniki producenci maszyn i urządzeń (w tym sprzętu RTV i AGD), firmy informatyczne oraz deweloperzy. Teraz widać, że branża finansowa, choć uniknęła takiej katastrofy jak w USA czy Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach europejskich, także nie wyszła zupełnie bez szwanku. Jej przychody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8611

Spis treści
Zamów abonament