Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po polsku Fuczik, a nie Fućik

10 lipca 2010 | Życie Warszawy | ikr

Mieszkańcy ul. Juliusza Fućika i Sopockiej na Mokotowie nie unikną jednak konieczności wymiany adresu w swoich dokumentach.

W przyszłym tygodniu na sesji Rada Warszawy ma zmienić nazwę ulicy i jednocześnie ją ujednolicić. Zmiany dotyczyć będą trzech fragmentów – dawnej ul. Sopockiej, wewnętrznej drogi dotychczas bez nazwy, oraz ulicy Juliusza Fućika, dziennikarza, członka Komunistycznej Partii Czechosłowacji, organizatora lewicowej prasy podziemnej w czasie II wojny światowej.

Cały ten odcinek będzie teraz nosił nazwę Juliusza Fuczika, kompozytora i dyrygenta, jednego z popularniejszych w Czechach autorów marszów i walców, zresztą stryja Fućika – komunisty.

Gdyby urzędnicy poprzestali na oryginalnej pisowni nazwiska muzyka, niewiele osób zorientowałoby się, że patronem ulicy nie jest już inna osoba. Ale językoznawcy w zespole nazewnictwa ulic uznali, że nazwisko należy spolszczyć i pisać je przez „cz“ a nie „ć“. Komisja nazewnictwa zaakceptowała więc ostatecznie taką wersję.

A to niestety powoduje konieczność wymiany dokumentów przez wszystkich mieszkańców tego ciągu ulic. Za formalności, które należą do miasta – czyli nowe dowody czy prawa jazdy – mieszkańcy nie będą musieli płacić.

Brak okładki

Wydanie: 8670

Spis treści

Styl życia

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament