Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekracja probówki

14 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Orłowski
autor zdjęcia: Tomasz Orłowski
źródło: Fotorzepa

Tegoroczny wybór laureata Nobla w dziedzinie medycyny wzbudza wiele poważnych wątpliwości. Nagroda dla twórcy metody in vitro promuje bowiem medycynę pozbawioną etycznej wrażliwości – pisze bioetyk

Trzydzieści dwa lata po narodzinach pierwszego dziecka poczętego in vitro badania nad sztuczną prokreacją zostały nagrodzone. W poniedziałek 6 października 2010 roku członkowie Królewskiego Karolińskiego Instytutu Medyczno-Chirurgicznego w Sztokholmie ogłosili, że zdobywcą tegorocznej Nagrody Nobla z medycyny został Robert Edwards, 85-letni angielski embriolog, emerytowany dziś profesor uniwersytetu w Cambridge. To jemu zawdzięczamy pierwsze dziecko z probówki – urodzoną w 1978 r. Louise Brown.

Z opóźnionym zapłonem

Historia zapłodnienia pozaustrojowego sięga lat 50. XX wieku. Robert Edwards, pochodzący z Manchesteru doktor agronomii ze specjalizacją z genetyki zwierząt, w roku 1955 rozpoczął karierę naukową na uniwersytecie w Cambridge. W owym czasie zapłodnienie in vitro komórki jajowej królika było już możliwe. Młody genetyk postanawia sprawdzić, czy podobne procedury można zastosować z użyciem ludzkich komórek rozrodczych.

Doświadczenia laboratoryjne zaowocowały wieloma ciekawymi odkryciami. W roku 1968 naukowiec podjął współpracę z Patrickiem Steptoe – chirurgiem ginekologiem i pionierem laparoskopii. Wspólnie udaje im się wyprodukować ludzki embrion in vitro. Niestety embrion po pierwszym podziale komórkowym obumarł.

Mimo obiecujących rezultatów Medical Research Council zaprzestało finansowania ich badań. Projekt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8752

Spis treści
Zamów abonament